Owady biegające
Sukces zależy od zastosowania odpowiedniego produktu na odpowiedniego owada. Dzięki właściwym insektycydom Effect® oszczędzisz sobie kłopotu powtarzania zabiegu raz za razem.
Karaluchy
Ciało: Spłaszczone i owalne, z długimi, nitkowatymi czułkami oraz błyszczącym czarnym lub brązowym skórzastym oskórkiem. Głowa jest skierowana w dół, a aparat gębowy zwrócony do tyłu.
Samce karaluchów zazwyczaj posiadają dwie pary skrzydeł, podczas gdy większość samic jest bezskrzydła lub posiada szczątkowe skrzydła. Ich budowa jest bardzo solidna, a same owady są dość duże – u niektórych gatunków rozpiętość skrzydeł przekracza 12 cm.
Środowisko życia: Zazwyczaj żyją w ciepłym, wilgotnym i ciemnym środowisku.
Dieta: Karaluchy niszczą więcej materiałów, niż faktycznie spożywają, i wydzielają nieprzyjemny zapach. Mogą uszkadzać tapety, książki, a nawet elektronikę, zanieczyszczają żywność i roznoszą szkodliwe drobnoustroje. Ich dieta obejmuje zarówno produkty roślinne, jak i zwierzęce – jedzą żywność, papier, odzież, książki oraz martwe owady, zwłaszcza pluskwy.
Cykl życia: Samica produkuje jaja w tzw. kapsułach jajowych. Często nosi je wystające z ciała lub przykleja w chronionych miejscach. Po złożeniu kapsuły, wykluwają się z niej miękkie, białe nimfy, które w miarę twardnienia oskórka stają się brązowe.
Najczęstszy gatunek:
KARALUCH PRUSAK (Blattella germanica) to powszechny szkodnik domowy. Ma jasno brązowe ubarwienie z dwiema ciemnymi pręgami na przedtułowiu. Ze względu na niewielki rozmiar (około 12 mm długości), często trafia do domów w torbach z zakupami i kartonach. Rozprzestrzenił się na całym świecie dzięki transportowi lądowemu i morskiemu.
Zarejestrowane produkty Effect® przeciwko karaluchowi prusakowi:
- Effect Microtech CS PRO
- Effect Ultimum PRO
- Effect Universal
- Effect Pyreth
- Effect Kristalant
- Effect Neopermin
ORIENTALNY KARALUCH (Blatta orientalis) jest uważany za jednego z najbrudniejszych szkodników domowych. Ma owalny kształt, błyszczące czarne lub ciemnobrązowe ciało i osiąga długość od 25 do 30 mm (1 do 1,2 cala). Ten gatunek karalucha został rozpowszechniony z Azji na wszystkie obszary o umiarkowanym klimacie za pośrednictwem środków transportu handlowego.
Zarejestrowane produkty Effect® przeciwko karaluchowi orientalnemu:
Mrówki
Ciało: Ich rozmiar waha się od 2 do 25 mm (około 0,08 do 1 cala). Kolor zwykle jest żółty, brązowy, czerwony, a nawet czarny. Mrówka ma dużą głowę oraz smukły, owalny odwłok, który jest połączony z tułowiem (środkową częścią ciała) wąską talią. Ich czułki zawsze mają zgięcia.
Posiadają dwie pary szczęk: zewnętrzna para służy do noszenia przedmiotów i kopania, podczas gdy wewnętrzna para jest używana do gryzienia. Niektóre gatunki mają silny żądło na końcu odwłoka.
Miejsce występowania: Mrówki występują na całym świecie, szczególnie w ciepłych klimatach. W obrębie jednej kolonii istnieją zazwyczaj trzy grupy/klasy: królowe, samce i robotnice.
Większość mrówek żyje w gniazdach, które mogą znajdować się w ziemi, pod kamieniem lub być zbudowane nad ziemią z gałązek, piasku lub żwiru. Niektóre gatunki żyją jako pasożyty w gniazdach innych gatunków, gdzie larwy są karmione i odżywiane przez robotnice gospodarza.
Dieta: Ich dieta składa się z substancji roślinnych i zwierzęcych. Niektóre gatunki często jedzą jaja i larwy innych mrówek lub tych samego gatunku. Niektóre gatunki spożywają również wydzieliny roślinne.
Cykl życia: Cykl życia mrówek ma cztery etapy: 1. jajko, 2. larwa, 3. poczwarka, 4. dorosła mrówka. Cykl życia trwa od 8 do 10 tygodni. Królowa spędza swoje życie składając jaja.
Robotnice to samice, które wykonują pracę w kolonii, a większe osobniki pełnią funkcję żołnierzy, którzy bronią kolonii. W określonych porach roku wiele gatunków wytwarza uskrzydlone samce i królowe, które wylatują w powietrze, gdzie odbywają kopulację. Samiec szybko umiera, a zapłodniona królowa zakłada nowe gniazdo.
Najbardziej powszechne:
Mrówka ogrodowa czarna (Lasius niger), znana również jako zwykła czarna mrówka, występuje w całej Europie oraz w niektórych częściach Ameryki Północnej i Południowej, Azji i Australii. Stanowią one gospodarz dla wielu czasowych pasożytów społecznych. Żywią się wszystkim, zwłaszcza słodkimi substancjami, i szukają pożywienia w kuchniach, śmieciach, a także w odchodach psów, przez co mogą potencjalnie rozprzestrzeniać choroby, takie jak salmonella.
Zarejestrowane produkty Effect dla mrówki ogrodowej czarnej:
Mrówka faraona (Monomorium pharaonis) to mały owad (około 2 mm długości) o żółtym lub jasnobrązowym, niemal przezroczystym ubarwieniu. Pochodzenie nie jest znane, ale żyją one w prawie każdej części świata, stanowiąc poważny problem w pomieszczeniach w Stanach Zjednoczonych, Australii i Europie. Doskonale rozwijają się również w umiarkowanych rejonach w budynkach z centralnym ogrzewaniem.
Zarejestrowane produkty Effect dla mrówki faraona:
Pluskwy
Ciało: Dorosłe pluskwy mają czerwonawo-brązowy kolor i są stosunkowo małe, mają od 4 do 5 mm długości (mniej niż 0,2 cala). Ciało jest spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Zanikłe skrzydła są mało widoczne i niefunkcjonalne.
Posiadają wyraźne oczy i aparat gębowy do ssania. Charakterystyczny oleisty zapach pluskiew pochodzi z wydzieliny ich gruczołów zapachowych.
Miejsce występowania: Pluskwy można znaleźć prawie wszędzie, gdzie ich żywiciel może mieszkać. Wokół łóżka, przy rurach, szwach i metkach materaca i stelaża, a także w szczelinach ramy łóżka i zagłówka.
Potrafią się wcisnąć w naprawdę małe miejsca, w których się ukrywają. Jeśli pokój jest mocno zainfekowany, mogą być również znalezione:
- w szwach krzeseł i kanap, między poduszkami, w fałdach zasłon, lub w połączeniach szuflad,
- w gniazdkach elektrycznych i urządzeniach,
- pod luźnymi tapetami i dekoracjami ściennymi,
- w miejscu, gdzie ściana łączy się z sufitem,
- a nawet w główce śruby.
Temperatura: Pluskwy mogą przeżyć i pozostać aktywne w temperaturach tak niskich jak 7°C (46°F), ale umierają, gdy ich temperatura ciała osiągnie 45°C (113°F).
Dieta: Pluskwy żywią się krwią ludzi i innych ciepłokrwistych zwierząt, nie będąc zauważonymi, ponieważ wstrzykują swoją ślinę do organizmu gospodarza razem z antykoagulantami i środkami przeciwbólowymi. Aby pobrać posiłek z krwi, pluskwa przebija skórę gospodarza i wstrzykuje ślinę. Antykoagulant w ślinie sprawia, że krew płynie łatwiej.
Są najbardziej aktywne w nocy lub wczesnych godzinach przed świtem, ale jeśli są głodne przez dłuższy czas, mogą być także aktywne w ciągu dnia.
Pluskwy szybko spożywają posiłek, zajmując na to tylko 5-10 minut. Posilanie się krwią jest wymagane na każdym z pięciu etapów rozwoju nimfy.
Cykl życia: Samice pluskiew składają kilka jaj w małych partiach, które wylęgają się po około 10 dniach. Dorosłe pluskwy mogą żyć od 6 do 12 miesięcy. Każda samica składa średnio 200 lub więcej jaj podczas jednej fazy rozrodczej, a w ciągu roku może powstać trzy lub więcej pokoleń.
Reakcje na ukąszenia pluskiew mogą się różnić od braku reakcji do silnego podrażnienia i miejscowego obrzęku w miejscu ugryzienia.
Zarejestrowane produkty Effect na pluskwy: